Le a magas koleszterinnel! – Kampányt indít az OEFI és a Kardiológiai Intézet

Le a magas koleszterinnel! – Kampányt indít az OEFI és a Kardiológiai IntézetMagyarországon már évek óta a szív- és érrendszeri megbetegedések jelentik a vezető halálokot. Az ország területén belül leggyakrabban Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén, illetve Békés megyében halnak meg az emberek szív- és érrendszeri betegségben idő előtt.

 

 

 

 

A keringési eredetű megbetegedések egyik fő rizikófaktora számos más tényező mellett a magas koleszterinszint, amire azonban a felnőtt lakosság háromnegyede egyáltalán nem fordít figyelmet, holott majd minden második embernek magas a koleszterinszintje. Mindez azért is lehetséges, mert a magas koleszterinszintnek nincsenek tünetei. Ezért az Országos Egészségfejlesztési Intézet nagyszabású prevenciós, kommunikációs programot indít a Gottsegen György Országos Kardiológai Intézet szakmai támogatásával, amelynek címe: „Le a magas koleszterinnel!” A kampány kitüntetett figyelmet fordít a regionális kommunikációra, így arra, hogy az üzenetek eljussanak a helyi média képviselőihez is, illetve segítségükkel a kis városokban és falvakban élőkhöz.

 

A szív- és keringési-betegségek vezetik az országos halálozási „toplistát”! - Az ország keleti felén fordul elő több eset, míg a fővárosban és a Dél-Nyugat Dunántúlon kevesebb.

Le a magas koleszterinnel! – Kampányt indít az OEFI és a Kardiológiai Intézet

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése szerint a szív- és érrendszeri betegségek vezetik a globális halálokok listáját. A becslések szerint évente 17.5 millió  ember veszti életét ennek következtében, azaz az összes halálozás 30%-a  mögött kardiovaszkuláris problémák állnak. Az előrejelzések alapján ez a helyzet, várhatóan a jövőben sem fog változni, s akkor 2015-re ez a halálozási szám 20 millióra  fog emelkedni. Hazánkban a halálesetek több, mint fele mögött szintén a szív- és keringési-rendszer betegségei állnak. A legfrissebb KSH adatok szerint 2007-ben 66.547-en  haltak meg valamilyen szív- vagy érrendszeri probléma következtében, ami még mindig kétszer annyi, mint a daganatos halálesetek száma. Annak ellenére, hogy a szívinfarktus, az agyvérzés és az érszűkület megfelelő életmóddal többnyire megelőzhető lenne, ezek a megbetegedések - és az ebből következő halálesetek - száma mégsem csökken. Magyarország a harmadik az európai szív- és érrendszeri halálozási „toplistán”!
Az adatok az ország egyes területeit vizsgálva eltéréseket mutatnak. A szív- és a keringési rendszer megbetegedései okozta halálozásoknál a férfiak és a nők között egyaránt Budapesten, illetve Vas és Zala megyében a legalacsonyabb az SHH értéke (ez utóbbi érték az össz és keringési okokból bekövetkezett halálesetek arányszáma), a legmagasabb, pedig az ország keleti részében, Szabolcs-Szatmár-Bereg, illetve Békés megyében. Az össz halálozási szám és a szív- és érrendszeri betegségekből bekövetkező halálozási szám arányának legalacsonyabb értéke a férfiaknál 69, míg a legmagasabb 176, a nőknél ugyanazek az értékek 61 és 165 százalék.

 

Majd minden második magyarnak magas a koleszterinszintje!
A szív- és érrendszeri megbetegedések egyéb rizikófaktoraihoz képest a magas koleszterinszintről manapság kevés szó esik, - holott ma Magyarországon majd minden második embernek magas a koleszterintszintje! Ennek ismeretében elgondolkodtató, a felnőttek háromnegyede soha nem méreti a koleszterinszintjét és nem tudja, hogy mi tekinthető egészséges, normál értéknek. Míg a vérnyomást a felnőttek 83%-a folyamatosan méreti vagy méri, illetve a válaszadók 38%-a a vércukorszintjét is tudja, addig a koleszterinszintet csak 26%-uk tesztelte. 

Le a magas koleszterinnel! – Kampányt indít az OEFI és a Kardiológiai Intézet

Az Országos Egészségfejlesztési Intézet felkérésére a Kutató Centrum a közelmúltban felmérést végzett az internetező felnőttek körében, amelyből kiderült, hogy bár az emberek fele 52% tisztában van azzal, hogy a magas koleszterinszint komoly kockázati tényezőt jelent, mégsem tesznek semmilyen konkrét lépést a megelőzés érdekében. Bár a válaszadók 78%-a tudta, hogy a keringési rendszer betegségei okozzák a legtöbb halálesetet, a válaszadók fele (51%) azt is tudta, hogy a koleszterinszint ezen betegségek egyik fő rizikófaktora, ugyanakkor csak a megkérdezettek 11 százaléka tudta, hogy mennyi a koleszterinszintje.  Ráadásul, akik tisztában vannak a koleszterinértékeikkel, többnyire krónikus betegek, vagyis folyamatos az orvosi ellenőrzésük. Az emberek kétharmada nem tudja, hogy az 5 mmol/l érték alatti koleszterinszint tekinthető normál értéknek, és hogy hol és milyen módon méretheti meg.

 

OEFI, Kardiológiai Intézet – Indul a „Le a magas koleszterinnel!” kampány
Az Országos Egészségfejlesztési Intézet (OEFI) a Gottsegen György Országos Kardiológai Intézet szakmai támogatásával kampányt indít „Le a magas koleszterinnel!” címmel, amelynek célja a nagyközönség tájékoztatása, hiszen a magas koleszterinszint kiegyensúlyozott táplálkozással, rendszeres testedzéssel és megfelelő stresszkezeléssel csökkenthető.
A kampány célja, hogy minél többen menjenek el a háziorvosukhoz, méressék meg koleszterinszintjüket, és egészséges életmód kialakításával előzzék meg, vagy ha már kialakult, csökkentsék emelkedett koleszterin értéküket.
A kampányban külön hangsúlyt kap a regionális, a helyi média, hogy a közérdekű információk kommunikációjában a koleszterinszintről szükséges tudnivalókról a kisebb városok és települések lakói is tájékozódhassanak.

 

 

További információ: Glázer Szilvia glazer.szilvia@vipr.hu 30-393-74-11