Arany Hangya Díj 2011
Október 21-én Dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza MJV polgármestere sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az Arany Hangya Díj 2011. évi Önkormányzati hulladékgazdálkodás kategóriájának I. helyezettje – 25 város közül - Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata lett.
Az 1 millió forintos fődíjat és az Arany Hangya vándordíjat Kósa Tímea alpolgármester asszony és Petró Árpád, a THG Kft. ügyvezetője vették át október 20-án Budapesten, a Hulladékgazdálkodási Nap elnevezésű nemzetközi konferencián.
A Tanzer Consulting Kft. által 2011-ben is meghirdetett Arany Hangya Díj célja a hulladékgazdálkodás területén kiemelkedő tevékenységet folytató települési önkormányzatok, önkormányzati társulások és felsőoktatásban tanuló diákok kitüntetése, jutalmazása.
Az Arany Hangya Díj lehetőséget ad a települési önkormányzatoknak, azok szervezeteinek a hulladékgyűjtés és kezelés területén elért eredményeik elismerésére valamint az egyetemi, főiskolai tanulmányait végző diákoknak a hulladékgazdálkodás területén való továbbfejlődésre.
Az Arany Hangya Díjat az Önkormányzati hulladékgazdálkodás (Fődíj: 1.000.000 – Ft - Arany Hangya vándordíjjal) és a Regionális hulladékgazdálkodási rendszerek kategóriában (A díj egy szakmai elismerés, mely lehetőséget biztosít a rendszer működtetői számára tevékenységük megismertetésre a szakmai közönséggel) és Egyetemi tanulmányi díj kategóriában (Innovatív megoldások a hulladékgazdálkodás területén, Fődíj: 100.000 Ft) hirdették meg.
Az Arany Hangya Díj 2011. évi Önkormányzati kategória helyezettjei:
Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata
Budakalász Város Önkormányzata
Szentes Város Önkormányzata
Kósa Tímea alpolgármester asszony bejelentette, hogy Nyíregyháza MJV Önkormányzata az 1 millió forintos fődíjat környezetvédelmi célra fogja felhasználni. Ezen belül, a környezettudatos nevelés jegyében vetélkedőt szerveznek óvodások és általános iskolások számára.
A nyíregyházi díjnyertes pályázati program tartalmi elemei
Projekt címe: Szerves hulladék lerakásának csökkentése, komposztálási program
A projekt célja, a lakosságnál keletkező növényi eredetű bomló szerves anyag elkülönítetten történő kezelésének továbbfejlesztése.
A biológiai úton lebomló szerves anyagú hulladék közül elsősorban a települési hulladékban megjelenő biohulladék (konyhai szerves hulladék, kerti és közterületi növényi hulladék), valamint a papír lerakását kell fokozatosan csökkenteni. E célok más módon történő kezelése, de elsősorban hasznosítása lehet csak a megoldás.
Ahhoz, hogy a jogszabályi előírásoknak megfelelően 2014. július 1. napjáig 35%-ra csökkenjen a lerakásra kerülő bomló szervesanyag-tartalom, szükséges a biohulladék elkülönítetten történő begyűjtésének továbbfejlesztése. A településeken a házi komposztáló bevezetésével lényegesen csökkenthető a növényi eredetű bomló szerves anyag hulladék mennyisége. A rendszer bevezetésével ezen hulladékmennyiség nem kerül a települési szilárd hulladékokkal együtt lerakásra, ezáltal el lehet érni, hogy a szervesanyag tartalom 15 tömeg %-ra csökkenjen.
Projekt címe: A kommunális hulladékok mennyiségének lecsökkentése, a környezetvédelmi oktatás, szemléletformálás segítségével
A projekt célja, a kommunális hulladék mennyiségének lecsökkentése a szelektív hulladékgyűjtés segítéségével (szelektív hulladékgyűjtési rendszer hatékonyságának növelése, szelektív hulladékgyűjtésben résztvevők arányának növelése, lakossági szemléletformálás).
Nyíregyháza MJV a hulladékgazdálkodással, a szelektív hulladékgyűjtéssel és a lakossági szemléletformálással kapcsolatos intézkedéseivel az egész megye és a régió hulladékgazdálkodásának meghatározó szereplője.
A régióban kiemelkedő jelentőségű regionális hulladékbegyűjtő és hulladékgazdálkodási rendszer működik.
A projekt eredményeként erősödik a lakosság környezti felelőségtudata, mely a fenntartható fejlődés kulcsa. A projekt a lakosság szemléletformálásának köszönhetően önmagát generálja, hiszen az értékesített újrahasznosítható hulladékok anyagi bevételt biztosítanak a porjekt további üzemeltetéséhez.
A szelektív hulladék gyűjtése megkíméli a természt erőforrásait, biztosítja azokat a jövő generációja számára.
A szelektív hulladékgyűjtés eredményeként lecsökken a kommunális hulladék mennyisége, ami hozzájárul az egészséges életkörülmények kialakításához.
A projekt gazdasági hatása:
A kommunális hulladék mennyiségének csökkentése kevesebb települési szilárdhulladék ártalmatlanítását teszi szükségessé.
A szelektív hulladék értékesítése többletbevétlet eredményezhet.
Csökken a lakosság által fizetendő hulladékkezelési díj.
Továbbfejlesztési lehetőségek:
A lakossági szelektív hulladékgyűjtés lehetőségeinek kiterjesztése a szelektív hulladékgyűjtő szigetek számának növelésével, a házhoz menő zsákos szelektív hulladékgyűjtésbe, valamint a biohulladék gyűjtésbe bevont háztartások számának növelése.
Valamennyi oktatási – nevelési és egyéb önkormányzati intézmény számára szelektív hulladékgyűjtő edények és műanyaghulladék tömörítő berendezések kihelyezése.
Többházas városrészeken szelektív hulladékgyűjtő edények kihelyezése a társasházak saját használatára.
Környezettudatos szemléletformáló programok szervezése a 14-22 éves korosztály részére.
Háttér:
A TC Environ-Management Hungary Kft. első alkalommal 2008-ban szervezete meg a Hulladékgazdálkodási Nap nemzetközi konferenciát. A rendezvény sikerére való tekintettel a konferencia immár hagyománnyá vált. A 2009. évi rendezvény egy díjátadással bővült: első alkalommal került kiosztásra az Arany Hangya hulladékgazdálkodási díj.
A „Hulladékgazdálkodási Nap” célja platformot biztosítani a környezetvédelemben és hulladékgazdálkodásban érdekelt vállalkozások és intézmények számára eszmecserére és szakmai tapasztalatcserére.
A 2011. évi konferencián megvitatásra kerültek a hazai hulladékgazdálkodás aktuális kérdései. Ugyanakkor a résztvevők betekintést nyertek a szomszédos országok hulladékgazdálkodással kapcsolatos tevékenységébe is.
A települési szilárd hulladék kezelése az Európai Unió tagállamaiban, így hazánkban is komoly feladatot jelentő, kivétel nélkül minden állampolgárt érintő jelenség, megoldandó feladat. A hulladékgyűjtési és feldolgozási technológiák folyamatosan fejlődnek, ezáltal is kihívások elé állítva az egyes országokat: melyik módját válasszák a hulladék lehető legkorszerűbb feldolgozásának. Ennek következtében meglehetősen színes kép alakult ki az egyes országok hulladék feldolgozási módszereinek folyamatában. Másik jelentős kérdés a képződő hasznosítható hulladékok életútjának követése, koordinálása a kibocsátástól az új termékig – az elmúlt években az unión belül több féle modell született a kezelést koordináló feladat megoldására. Az előadások európai kitekintéssel ismertetik a környező országok megoldásait, tapasztalatait. Magyarország hulladékgazdálkodása jelentős változások előtt áll - a készülő Országos Gyűjtési és Hasznosítási Terv megvalósíthatóságáról szóló előadás minden bizonnyal választ fog adni számos kérdésre, bizonytalanságra.
Az “Arany Hangya” – a szorgalom, az ötletesség, a kollektív munka, a szervezettség, az energia és az alkotókészség szimbóluma. A Tanzer Consulting Kft. 2011-ben is meghírdette az Arany Hangya Díjat, melynek célja a környezetvédelmi kiválóság elismerésére a szelektív hulladékgazdálkodás területén a települési önkormányzatoknak.
Hazánkban a szelektív hulladékbegyűjtés és hasznosítás szereplői között (begyűjtő, hasznosító, hatóság, egyesület, stb.) jelentős sikerek születtek és születnek. A települési Önkormányzatok szembesülnek közvetlenül a lakosság problémáival, igényeivel, egy tisztább lakóhely és környezet biztosításának nehézségeivel. A kommunális hulladék begyűjtését szakszerű tárolásnak, újrahasznosításnak és kezelésenek kell követnie. A technológiai fejlesztések, a lakossági tájékoztatás a települési Önkormányzat feladata.
Az Arany Hangya Díj lehetőséget ad a települési Önkormányzatoknak a hulladékok szakszerű és eredményes kezelésének elismerésére. A díj a szelektív hulladékgyűjtést, a környezeti szemléletformálást, valamint a hulladékgazdálkodás területén megvalósult vagy folyamatban levő innovatív projekteket támogatja.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2026. május 15. és július 15. között hajtja végre az Agrárium 2026 elnevezésű mezőgazdasági gazdaságszerkezeti összeírást. Az országjáró körút következő állomásaként a Hivatal szakemberei Nyíregyházán a térség mezőgazdaságának helyzetéről, kiemelten a gyümölcstermesztés szerepéről és versenyképességéről tartottak sajtótájékoztatót. Az Agrárium 2023 adatai szerint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye az ország egyik legjelentősebb gyümölcstermesztő térsége.
A PegazusTv Média és Oktató Kft. ismét pályázatot hirdet antológiakötetben való megjelenésre. Az irodalmi pályázat címe: Pegazus Könyvek Antológia 2026. Beküldési határidő: 2026. április 5. FOLYTASSUNK EGYÜTT EGY SOROZATOT!
A hölgyeknek a NŐ! – Akinek csak megszületni volt könnyű című nőnapi zenés műsorral kedveskedünk, az 1848-as szabadságharcra pedig a Szabadság, szerelem című zenés programmal emlékezünk meg.
Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzatával közösen 2026. évben is meghirdetjük az „Ültess egy fát a holnapért!” - akciót, melynek keretében Nyíregyháza lakosságának, valamint az önkormányzati intézményeknek lehetősége nyílik még szebbé és zöldebbé tenni környezetüket.
Az Összefogás az Állatokért Alapítvány állatgondozói munkakörben keresi új dolgozóját. Lehet vállalni heti 3 vagy 4 napos munkát is. A mátészalkai menhelyen jelenleg 98 kutyát gondoznak.
2026. május 2-án, szombaton került megrendezésre a
Két házaspár találkozik, hogy civilizáltan megbeszéljék gyermekeik iskolai verekedését. De amit eleinte értelmes beszélgetésnek szánnak, hamar groteszk, komikus vagdalkozásba torkollik. Hol a szókimondó őszinteséget, hol a politikailag korrekt előzékenységet viszi túlzásba valaki, míg végül egyformán ijesztő szörnyetegekké válnak mind. Lassan fény derül a civilizált viselkedéssel leplezett morális káoszra, képmutatásra és a kapcsolati problémákra. A magyar származású Yasmina Reza világhírű darabja feszes ritmusával, pengeéles dialógusaival, mesterien leplezi le a jólneveltség álarcát viselő felnőttek ösztönös indulatkitöréseit, miközben sziporkázó színészi játékra ad lehetőséget.
A Magyar Kultúra Napja alkalmából a nyíregyházi Vasutas Művelődési Házban ingyenes zenés-verses összeállítást tekinthettek meg az érdeklődők: Te mit adnál tovább? Lányainknak örökül... címmel, Munkácsi Anita és Nagyidai Gergő előadásában.
"Csak fekete és fehér" - Magyar filmslágerek a 30-as évekből címmel szerveztek Nyíregyházán koncertet 2026.január 21-én, vacsoralehetőséggel. A műsorvezetp Orémusz Maja volt, a zenéért pedig a VOX Együttes felelt.
A hagyományokhoz hűen idén is megrendezésre kerül az Állatok Karácsonya a nyíregyházi menhelyen. 2025. december 20-án, szombaton vártak minden állatbarátot a Csatorna utcán, ahol a sétáltatás mellett lehetőség volt vásárlással segíteni a szervezet munkáját, így a jótékonyság mellett jó alkalom volt akár utolsó pillanatos karácsonyi ajándékok beszerzésére is. Az Állatbarát Alapítvány halászlével és töltött káposztával, forralt vorral és teával várta a ködös, hűvös és sajnos csapadékos időben kilátogatókat.
Kutyakozmetika 







