Az Önkormányzat kötelezően ellátandó feladatai körébe tartozik jelenleg az alapfokú nevelés és oktatás megvalósítása, de a törvényi változások után is biztosítani kell az iskola működtetését. Nagykálló kisdiákjai a Nagykállói Általános Iskola és Pedagógiai Szakszolgálat elnevezésű intézményben tanulnak. Az intézmény alsó tagozatosait befogadó épület a város központjában található a Nagybalkányi – Mártírok – Vár utca által körülhatárolt, infrastruktúrával jól ellátott területen. A mellette található tornaterem a városi sportcsarnok funkcióját is ellátja, így az épületnek ebben a szárnyában öltözők és a hozzájuk kapcsolódó vizesblokkok is helyet kaptak. Az iskolához tartozik egy szabadtéri sportpálya is.
Az 1992-ben épült új épület az akkor elérhető legmodernebb működtetési technológiákat tartalmazta, közöttük a hőtakarékos fűtési rendszert. A kellő melegről az alagsorban elhelyezett gázkazánok gondoskodtak a kazánházból induló hagyományos, meleg vizes, kétcsöves radiátoros rendszerrel. Hatásfoka azonban ma már az üzemeltetési körülmények és az elhasználódás következtében jelentősen kevesebb, mint a korszerű kondenzációs kazánoké vagy egyéb más megújuló energiával üzemelő berendezéseké. Indokolttá vált így a fűtési rendszer korszerűsítése, melyet az önkormányzat Európai Uniós pályázat keretében valósíthat meg.
Ennek köszönhetően földhő szivattyúk egészítik ki a gázfűtést, sőt az így nyert energia időnként elég lesz a teljes rendszer kiszolgálására. Segíti mindezt, hogy az iskola udvara alkalmas a kiépítésre, mert rendelkezésre áll a megfelelő számú szonda telepítéséhez szükséges közmű nélküli terület.
A technológia előnyei már ismertek a városban, mivel a közeli középiskolában, a Korányi Frigyes Gimnázium és Kollégiumban már több éve működik ilyen talajszondás rendszer. Ez segítette és egyszerűsítette a tervezési alapadatok meghatározását is. A beruházás várható megtérülési ideje közel négy év, évente több mint három és fél millió forint megtakarítást jelent.
Zöld Nagykálló
Nagykálló környezettudatos város. Rendelkezik környezetvédelmi koncepcióval, és a városfejlesztési stratégiája is ezt a szemléletet követi a beruházások tervezésénél. A település lakói is mindent megtesznek a szép, tisztább és élhetőbb környezetért. Az Európai Uniós pályázatoknak köszönhetően elindult egy jelentős szemléletváltás, amelynek eredményeként már a hétköznapokba is beépül a környezettudatosság. Az ide vezető út egyik jelentős állomása volt a Fenntartható életmódot és környezettudatos magatartást népszerűsítő mintaprojekt megvalósítása a Korányi Frigyes Gimnáziumban, amely jelentős korszerűsítést jelentett az épületben, és hozzájárult a diákok szemléletének formálásához.
A Zöld Nagykálló program a környezettudatos városfejlesztést segíti a beruházások irányával és a lakossági tájékoztató, ismeretterjesztő tevékenységgel.