„A projekt, amely az Európai Regionális Fejlesztési Alap 1,131 millió eurós támogatásával valósult meg, egyértelműen jó kezdeményezésnek bizonyult, ezért a mostani brüsszeli találkozó már nemcsak a lezárását, hanem a jövőről, a folytatásról való közös gondolkodást is szolgálta” – mondta Thomas Steinmetz, a Szász-Anhalt régió képviselője. Véleménye szerint az Európa 2020 stratégia szükségessé teszi a régiók fokozott együttműködését az innováció, a foglalkoztatás és a versenyképesség érdekében. Ezt tűzte ki célul az IPP és ezt szolgálná a folytatás is. „A számos tekintetben úttörő projekt fő erőssége az volt, hogy bebizonyította: a régiók, bármennyire is különböznek egymástól, esélyt látnak az innovációban és készek keményen dolgozni a nemzetköziesedés érdekében” – állapította meg.
Az elmúlt három évben elért eredményeket egyre jobban tudják használni a régiók, az ottani települések, önkormányzatok, ipari parkok, innovációs ügynökségek és más szervezetek az interregionális és uniós innovációs know-how közvetítésében. Ez magyarázza, hogy a projektben közreműködő lett, magyar, német és spanyol régiók beleszerettek ebbe a projektbe és már a folytatáson gondolkoznak. Erre jó esélyt kínál 2014-től az Európai Unió interregionális együttműködést ösztönző INTERREG V C programja.
„Úgy vélem, hogy az IPP2-be még több régiót lehetne bevonni, mert így még jobban érvényesülhetnének az új típusú együttműködés előnyei, és további kiváló ötletekkel gazdagodhatna a program” – hangsúlyozta Thomas Steinmetz.
„Az IPP-nél alapvetően a résztvevő régiók meglévő jó kapcsolataira épült a közös munka, viszonylag kevés partner, annál több külső szakember bevonásával” – kezdte tapasztalataik összegzését Vécsi Beáta, az INNOVA Észak-Alföld Regionális Fejlesztési és Innovációs Ügynökség projektmenedzsere. Az új típusú interregionális együttműködés konkrét eredményei közül kiemelte azt a két kísérleti projektet, amelyek közül az egyik egy konkrét módszertan kialakításával a települések, önkormányzatok nemzetköziesedését, a másik pedig a helyi tanácsadó ügynökségek összefogását szolgálta. A munka során összehasonlító tanulmányok születtek, amelyekből kiderültek a régiók erősségei és lehetséges fejlődési területei, egyúttal a régiós szereplők projektötleteinek összegyűjtésére platformot hoztak létre.
A programban mindegyik részvevőnek megvolt a maga feladata. Konkrétan Észak-Alföld a disszeminációs, kommunikációs feladatok teljesítését irányította illetve a kísérleti projekteken keresztül bevonta az együttműködésbe a Jászsági Kistérséget is. Igen tanulságosak voltak a különböző helyszíneken megszervezett workshopok, tanulmányutak, amelyek a bevált gyakorlatok, tapasztalatok átadását, a helyi innovációs kezdeményezések megismertetését szolgálták.
A partnerrégiók képviselői az észak-alföldi tanulmányút során megismerhették Mátészalkán a tradicionális családi vállalkozásként működő Nobilis finom aszalt gyümölcs termékeit, Fehérgyarmaton jártak a strandfürdőben, Nyíregyházán az egyik hulladék feldolgozó üzemben, Penyigén pedig megkóstolhatták a Lekvárium különleges biokészítményeit.
„Abban mindegyik partner egyetért, hogy folytatni kell ezt az együttműködést; Észak-Alföld számára a jövőben is az innováció, a versenyképesség és a foglalkoztatás lenne a prioritás a közös munkában” – szögezte le Vécsi Beáta.
Liga Baltina, Lettország korábbi képviselője azt tartja a projekt legfőbb eredményének, hogy a partnerrégiók nagy számban voltak képesek bevonni az együttműködésbe olyan helyi és regionális intézményeket - önkormányzatokat, vállalkozói szervezeteket, ügynökségeket, kistérségeket -, amelyeknek addig kevés tapasztalatuk volt az európai kooperációban. Maga is fontosnak tartaná a folytatást, mert úgy látja, hogy a kialakított módszerek és eszközök hasznosításában még az út elején tartanak a partnerek.
Hasonlóan vélekedett José-Luis Munoz, Valencia képviselője is. „Nemcsak az interregionális együttműködés erősítésében volt sikeres ez az IPP-projekt, hanem a résztvevők saját régióiban is” – mondta. Valencia tartomány például jelentős mértékben be tudta vonni a közös munkába több települését, így Paternát is. Spanyolország települési föderációja annyira nagyra értékelte az IPP eredményeit, hogy vállalta azok népszerűsítését tagjai körében az egész országban.
Projektszámok
Elnyert EU-támogatás (millió euró) : 1,131
Időtartam: 2010.január 1.- 2013. március 31.
Résztvevők: 5
- Gazdasági és Tudományi Minisztérium, Szász-Anhalt, Németország (vezető partner)
- INNOVA Regionális Fejlesztési és Innovációs Ügynökség, Észak-Alföld, Magyarország
- Állami Regionális Fejlesztési Ügynökség, Riga, Lettország
- Paternai Önkormányzat, Spanyolország
- Valenciai Európai Régió Alapítvány, Spanyolország