15 milliárd forint hálózatfejlesztésre és karbantartásra Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében

Mind terület-, mind népességarányosan kiemelkedő összeget fordít idén az OPUS TITÁSZ Zrt. és az OPUS TIGÁZ Zrt. a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei áram- és gázhálózat fejlesztésére és karbantartására, korszerű megoldások bevezetésére annak érdekében, hogy növelje az ellátásbiztonságot és az ügyfélélményt. 

 

 

A munkák keretében az OPUS TITÁSZ 2023-ban összesen több mint 64 kilométer elosztóhálózatot épít, 52 db transzformátorállomást létesít, több mint 13,6 ezer új fogyasztási pontot köt be és csaknem ugyanennyi helyen cserél mérőórát a Nyíregyháza Üzem területén. Az OPUS TIGÁZ tervei szerint 42 db új gerincvezeték és közel 420 db utólagos ún. leágazóvezeték építése, 1 kilométernyi elosztóhálózat, 24 db tolózár, 2 db nyomásszabályozó állomás és 2 db nyomásszabályzó épület rekonstrukciója, valamint közel 17 ezer gázmérő és 5 ezer nyomásszabályzó cseréje valósul meg ebben az évben a vármegye területén.

Az OPUS TITÁSZ Zrt. Nyíregyháza Üzeme a vármegye területén 289 ezer fogyasztó villamosenergia ellátását biztosítja több mint 10.100 kilométer hosszú villamoshálózaton, több mint 4.500 db transzformátor állomás üzemeltetésével. Ugyanitt az OPUS TIGÁZ Zrt. 181 ezer felhasználó ellátását, és mintegy 362 millió m3 földgáz (kb. 3,9 TWh energia) elosztását biztosítja évente. Mindkét vállalat felkészült, jól képzett szakembergárdával gondoskodik a hálózat folyamatos működtetéséről, fejlesztéséről és karbantartásáról.

„Az OPUS TITÁSZ Zrt. és az OPUS TIGÁZ Zrt. idén is jelentős forrásokat biztosít a régió villamos- és gázhálózatainak fejlesztésére és karbantartására, kiemelt figyelmet fordítva a megelőzésre. Fejlesztéseinket, a berendezések, hálózatok megújítását még azelőtt megvalósítjuk, hogy az üzemzavarok száma növekedne. Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye teljes területén az áramhálózat karbantartására és fejlesztésére idén több mint 9,8 milliárd forintot fordítunk, míg a gázhálózat esetében 5,2 milliárd forint értékben végzünk beruházásokat.” – mondta el Péli Balázs, az OPUS TITÁSZ Zrt. vezérigazgató-helyettese.

„Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata 2019-ben a Befektetés-ösztönzési Stratégia egyhangú elfogadásával kezdte meg a Nyíregyházi Ipari Park közel 130 hektáros területének tudatos bővítését, melynek eredményeként mára több, mint 500 hektár áll a befektetők rendelkezésére. Az elmúlt évek előkészítő munkájának eredményeként 2023-ra eljutottunk oda, hogy folyamatban van a bővítési terület infrastrukturális fejlesztésének tervezése, amely magában foglalja a kiszolgáláshoz szükséges belső úthálózatot, víz- és szennyvíz hálózatot, közvilágítást és egyéb infrastruktúrákat. Ennek az országos szinten is kiemelkedő ipari park fejlesztésnek a része az elektromos-, valamint a gázhálózat fejlesztése az OPUS TITÁSZ-szal és az OPUS TIGÁZ-zal együttműködésben. Az elektromos hálózat fejlesztése keretében megépítésre kerül egy új alállomás, valamint az első fázisban 184 MVA kapacitás. A gázhálózat fejlesztése két ütemben valósul meg és összesen 30 000 m3/óra igény kiszolgálására lesz alkalmas. Ezen fejlesztések elengedhetetlenek ahhoz, hogy az ipari park fejlesztése sikeres legyen és a Nyíregyházát választó beruházók megvalósítsák fejlesztéseiket, valamint biztosított legyen a hosszú távú, sikeres működésük”. - hangsúlyozta dr. Podlovics Roland, Nyíregyháza MJV Önkormányzatának alpolgármestere.

Az OPUS TITÁSZ Nyíregyháza Üzemének területén az ellátásbiztonság folyamatosan növekszik, vagyis a szolgáltatásmegszakadások átlagos időtartama és előfordulásának száma is folyamatosan csökken. Az ellátásbiztonság érdekében idén 19,7 km elosztóhálózat és 45 hálózati rekonstrukciót végez (például Polgár-Hajdúböszörmény KÖF vonal madárbaráttá tétele, Nyírparasznya Rákóczi u. – Szabadság u., Tuzsér Ady E. u.), több mint 18.000 fogyasztásmérőt cserél és 57 transzformátorkörzetben valósít meg hálózatrekonstrukciót a társaság annak érdekében, hogy lehetővé tegye a háztartási kiserőművek csatlakozását (például Érpatak Ságvári tr., Újfehértó Böszörményi út, Kemecse Szent I. út körzetében).

 

 

Folytatódnak az ügyféligények teljesítésére irányuló fejlesztések is, többek között Nyíregyháza, Mátészalka, Hajdúnánás, Nagyecsed, Újfehértó területén. Összesen 64 km elosztóhálózatot építenek és 52 transzformátorállomást létesítenek, valamint több mint 13,6 ezer új fogyasztásmérőt szerelnek fel az ellátásbiztonság további növelése érdekében a Nyíregyháza Üzem ellátási területén.

A következő években a Társaság kiemelt elosztóhálózati és alállomási fejlesztéseket is végez annak érdekében, hogy tovább javítsa az ellátásbiztonságot és az ügyfélélményt. Ennek keretében 184 MVA fejlesztés valósul meg a Nyíregyházi Ipari Parkban és más fejlesztési lehetőségek egyeztetése is folyamatban van az önkormányzattal.

Az OPUS TITÁSZ folyamatosan vizsgálja azokat az innovatív technológiai megoldásokat, amelyek hatékonyan támogatják az energetikai kihívásokra adandó válaszokat és az ellátásbiztonságot. 2023-ban pilot jelleggel kisfeszültségű hálózatmonitoring rendszer működését vizsgálják, és új eszközöket alkalmaznak a kisfeszültségű feszültségproblémák költséghatékony kezelésére. Az idei év végéig összesen már közel 80 ezer okos fogyasztásmérő fog csatlakozni a Társaság hálózatához, hosszútávú cél, hogy a hálózatra szerelt okosmérők száma 2030-ra meghaladja a 240 ezret.

Az OPUS TITÁSZ összesen 26.600 km hálózatot üzemeltet, melyből 10.200 km Nyíregyháza Üzem területén található. A társaság csak ezen a területen évente több mint 4.100 km hálózatot jár be, 8.300 km hálózaton végez gallyazást, 1.485 km hálózaton végez 1.823 ciklikus és eseti karbantartást. A Társaság emellett kiemelt figyelmet fordít a környezetvédelemre is; évente több mint 60 madárvédelmi beavatkozást végez.

A hatékonyság és az ellátásbiztonság növelése érdekében az innovatív megoldások alkalmazása az OPUS TIGÁZ-nál is nagy jelentőséggel bír. 2023-ban pilot jelleggel ún. „smart” nyomásszabályozó állomásokat telepítenek, melyek az önálló energiaellátáson, az állapotjelzők széles körű mérésén és a teljes körű távfelügyeleten túl végponti nyomásszabályozással és hidegturbinás áramtermeléssel is rendelkeznek.

Az OPUS TIGÁZ összesen 34.300 km hosszú elosztóhálózatot üzemeltet, melyből a vármegyében 6.100 km földgázelosztó vezeték és 195 db nyomásszabályozó állomás folyamatos üzemeltetését végzik. A társaság a Nyíregyháza Üzem területén idén mintegy 950 db új fogyasztásmérőt és közel 750 db új nyomásszabályzót szerel fel, vezetékrekonstrukciós munkálatokat végeznek, valamint nyomásszabályzó állomás rekonstrukciót végeznek például Nyírteleken, emellett megújul nyíregyházi és mátészalkai nyomásszabályozó állomás épülete is. A fejlesztések a következő években is folytatódnak: a Nyíregyháza Ipari Parkban tervezett munkák mellett a Társaság kiemelt középtávú tervei között szerepelnek többek között a Nagyhalászon, Aranyosapátiban, Nyírkarászon, Nyírkércsen tervezett, az ellátásbiztonságot és az ügyfélélményt nővelő fejlesztések elvégzése.