A jövő a gyermekeké!
„A jövő a gyermekeké, a felelősség a miénk” – jegyezzük meg ezt a mottót, amely nem pusztán szlogen, hanem egy, a jövőért, a gyermekekért társadalmi felelősségvállalással gondolkodó nagyvállalati cégcsoport alapítványának fő célkitűzése.
A Pro Filii Alapítvány célja 2021 óta civil és nonprofit szervezetek, továbbá magánszemélyek támogatása, amelyek vagy akik hozzájárulnak a Magyarországon és a határon túli magyar lakta településeken élők egészségügyi helyzetének, életmódjának, esélyegyenlőségének javításához.
A Pro Filii Alapítvány évente háromszor teszi lehetővé civil szervezetek és magánszemélyek számára közhasznú pályázatok benyújtását. 2023. évben a TEMI Móricz Zsigmond Művelődési és Ifjúsági Ház Alapítványa is pályázott, és a KULTURÁLIS, TEHETSÉGGONDOZÓ ÉS MŰVELŐDÉSI LEHETŐSÉGEK BIZTOSÍTÁSA KISTELEPÜLÉSEN ÉLŐ HÁTRÁNYOS HELYZETŰ GYEREKEKNEK c. pályázatuk támogatást is nyert. Az Alapítvány Kék településen, az ott működő Kéki Petőfi Sándor Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskolával közösen bonyolította le az alapítványtól kapott 2 820 551 forint összegből iskolaidőn kívüli kulturális, művelődési, felzárkóztató és tehetséggondozó programját.
Vármegyénk Rétközben lévő, hátrányos helyzetű területén fekszik Kék község, ahol elsősorban hátrányos helyzetű szülők halmozottan hátrányos helyzetű gyermekei járnak iskolába, akik sajnos különféle problémákkal küzdenek. Elsősorban a szülők anyagi lehetőségei és sajátos szocializációjuk miatt kissé ki vannak rekesztve a közművelődési-kulturális lehetőségekből, amelyek iránt eddig nem is sok igényük volt. Különösen fontos volt ezért, hogy nemcsak a programban résztvevő a gyerekek, hanem, ha lehetséges, a családtagjaik és a szüleik is be legyenek vonva különféle programokba, így számukra szintúgy önfejlesztési, kulturális, közösségi, tehetséggondozó, továbbá felzárkóztató, művelődési, művészeti és sport rendezvényeket biztosítsunk. Ezek mind hozzájárulnak a testi-lelki-szellemi fejlődéshez, a képességeik teljes körű kibontakoztatásához, és nem utolsósorban a társadalomba való integrációjukhoz.
A pályázat keretében a Kék községben megvalósuló Pro Filii tevékenységek a következők voltak: Anyanyelvi kompetenciafejlesztés (elsősorban magyar anyanyelvű romungro gyermekekről volt szó); Gyermeknap; Labdarúgó-bajnokság; Mosoly szakkör; Népi kézműves szakkör; Néptánc szakkör; Természetjáró szakkör.
Már a felsorolásból kitűnik a program sokszínűsége mellett annak komplexitása, hiszen látni egyből, itt nem iskolai keretű formális képességfejlesztésről volt szó, hanem a jobb, szabadabb és boldogabb gyermeki életek kibontakozásának a segítése zajlott. Az egészséges életmódra nevelés, testi és mentális egészségvédelem, továbbá mindezek közben a folyamatos anyanyelvi készségfejlesztés, felzárkóztatás zajlott, a néptánc és népi kézműves foglalkozások mellett. Ezen kívül a kispályás labdarúgó tornáról a program szervezői ugyanúgy nem felejtkezhettek meg, mint az eseménysort szinte megkoronázó boldog gyermeknapi programokról sem.
A pályázat során több kirándulás valósult meg, például a szilvásváradi Szalajka-völgytől kezdve Pálházára és Füzérre, vagy éppen a bükkaljai kőkultúra, Suba-lyuk, a neandervölgyi ősemberbarlang megtekintése.
Úgy az iskola vezetősége, mint a programban részvevő szaktanárok és egyéb szakemberek együtt a pályázati lebonyolító TEMI Móricz Zsigmond Művelődési és Ifjúsági Ház Alapítvánnyal reménykednek abban, hogy programjukat folytathatják majd más, az előző programban részt nem vett korosztályokkal is, hogy vármegyénk Kék községében ne csupán egy mosoly szakkör legyen, hanem folyamatos az a bizonyos mosoly…
Petrusák János