Átadták a Vajai Református Templomot

 

[bg|_Cikkek/2012/2012_04/Galeria/VajaiTemplom|3|176|random|#FFFFFF]

 

 

 

MODELLÉRTÉKŰ TURIZMUSFEJLESZTÉS A VALLÁSTURIZMUS JEGYÉBEN 
VAJÁN
VAJAI REFORMÁTUS TEMPLOM MŰEMLÉKI HELYREÁLLÍTÁSA ÉS TURISZTIKAI 
CÉLÚ FEJLESZTÉSE
 
 
 
 
A Vajai Református Egyházközség, a Vajai Református Templom Felújításáért Közalapítvány és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat Múzeumok Igazgatósága 2009. év végén  konzorcium keretében pályázatot nyújtott be az Észak-alföldi Regionális Operatív Program  keretében meghirdetett „Versenyképes turisztikai termék és attrakciófejlesztés” pályázati  kiírásra.
 
A Bíráló Bizottság pályázatot támogatásban részesítette, 2010 nyarán megtörtént a támogatási szerződéskötés. A beruházás bekerülési költsége 98 360 000, melyből 88 524 000 az Európai Unió társfinanszírozásával valósult meg. A beruházás célja: a középkori eredetű Vajai Református Templom műemléki helyreállítása és turisztikai célú fejlesztése.
 
1. A  templom műemléki helyreállítása során megtörtént a templomtest teljes körű külső és belső felújítása, a középkori  sekrestye visszaépítése, a templomtorony felújításának befejezése és a templom környezetének rendezése, díszkivilágítása. A helyreállítási munkák eredményeként a templom a középkori állapotában lesz megtekinthető, ez utóbbit segítik továbbá a restaurálási kutatások is. A restaurátori falkutatások során egy váratlan fordulat történt a kivitelezés előkészítő fázisában, ugyanis kiderült, hogy a templom építése sokkal korábbra, a 13. századra datálható. 
 
2.  A másik tevékenységsorozat a templom turisztikai célú fejlesztését célozta. A helyreállított sekrestye és a hat toronyszint állandó kiállításoknak ad helyet a felújításokat követően. A helyreállított sekrestye és a hat toronyszint egyedülálló módon állandó kiállításoknak ad helyet, a látogatók megismerkedhetnek a templom és a gyülekezet történelmével, a templom építési periódusaival. A templomtorony lépcsőinek megmászása során a látogató felfedezheti a templom ősi kincseit, a régi korok technikai szerkezeteit, a templomtornyok élővilágát. A projekt keretében "Vaja - Felfedezni az értéket!" címmel dokumentumfilm is készült.
 
A fejlesztéseknek köszönhetően egy modellértékű vallásturisztikai attrakció jött létre, ahol a szakrális funkciók mellett meghatározó szerepet töltenek be a turisztikai funkciók is. A beruházás mindenképpen innovatív és egy újszerű szemléletet tartalmaz, amely a templomok hasznosításának értelmezési kereteit kitolja, lehetőséget teremtve ezzel az egyházközségeknek, hogy aktívan bekapcsolódjanak a turisztikai ágazatba és felkarolják ezúton is a helyi értékek védelmét és népszerűsítését a nagyközönség számára.